آب‌های زیرزمینی، اکثریت قریب به اتفاق آب‌های شیرین سیاره ما را آب‌های زیرزمینی تشکیل می‌دهند، اما ما آن را به‌طور پایدار نمی‌پذیریم یا آن را مدیریت نمی‌کنیم که در نتیجه عواقب جدی برای انسان‌ها و اکوسیستم‌های طبیعی به دنبال دارد.

به تازگی تحقیقی درخصوص اهمیت این منابع در اکوسیستم، توسط کالج علوم زیست محیطی و جنگلداری SUNY (ESF) با مشارکت دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا (UCSB)، دانشگاه کاردیف و موسسه تحقیقات صحرا (DRI) انجام شده که درخصوص کاهش شدید این منابع هشدار داده است.

بیشتر بخوانید
اضافه‌برداشت از چاه‌ها در استان‌های ایران در حال پرتاب کشور به “دره فرونشست” است!

محققان می‌گویند، آب‌های زیرزمینی برای بسیاری از اکوسیستم‌ها ازجمله تالاب‌ها، دشت‌های سیلابی، مناطق ساحلی و مناطق در معرض خشکسالی حیاتی هستند، اما متأسفانه در سیاست‌های دولت‌های مختلف جهان به ندرت نیاز آبی آنها را در نظر می‌گیرند و همین موضوع باعث کاهش شدید ذخایر زیرزمینی آب به ویژه در مناطقی از قاره آسیا شده و برخی از ایالت‌های آمریکا شده است.

دیگران خوانده اند:  معافیت ۱.۵ میلیون خانوار مددجو از پرداخت قبوض آب، برق و گاز

آنها هشدار می‌دهند که با ادامه روند بهره‌کشی از آب‌های زیرزمینی، در آینده‌ای نزدیک دیگر امکان احیا آنها وجود نخواهد داشت و این مهم درحالی اتفاق می‌افتد که حیات بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد از گونه‌های جانوری و گیاهی یک منطقه به این موجودات وابسته است.

در رابطه با این موضوع، پروفسور مایکل سینگر از دانشگاه کاردیف می‌گوید: برای اصلاح این روند در سطح جهانی، به تلاش‌های فزاینده‌ای برای مدیریت منابع آب زیرزمینی برای اهداف متعدد و نه تنها برای حمایت از نیاز‌های آب آشامیدنی یا کشاورزی نیاز داریم.

وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که ما با چالش‌های فزاینده تغییرات آب و هوایی و کمبود آب روبرو هستیم، ضروری است که از هم اکنون برای حفاظت از منابع ارزشمند آب زیرزمینی خود و حفظ حیات آنها اقدام کنیم و این تحقیق به عنوان فراخوانی برای اقدام عمل می‌کند و ما را ترغیب می‌کند تا نقش حیاتی آب‌های زیرزمینی را در اکوسیستم‌های خود بشناسیم و آنها را عاقلانه به نفع همه مدیریت کنیم.

دیگران خوانده اند:  ۳ زندانی از پای چوبه دار برگشتند

نتایج کامل این مطالعه در مجله Nature Water منتشر شده است.

منبع: تسنیمSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *