ارسلان قاسمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بنابر آمار در سنوات گذشته حداکثر ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن گوشت به منظور استفاده صنایع گوشتی و پرمصرف وارد می شد.

به گفته او، طی سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به دلایل متعدد از جمله خشکسالی یا کمبود شدید نهاده های دامی و توجه به وضعیت معیشت عشایر موجب شد تا دامداران بدلیل کمبود سرمایه درگردش ناگریز به کشتار دام های مولد شوند که در شرایط فعلی باید نسبت به جایگزینی و ترمیم گله های مولد اقدام کنیم.

قاسمی با بیان اینکه با واردات ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزارتن گوشت امکان کنترل و تنظیم بازار وجود ندارد، افزود: با توجه به شرایط کشور ساده ترین راه برای تنظیم بازار را انتخاب کرده ایم و تنها شعار واردات دام پایه پروار را می دهیم، درحالیکه واردات دام پروار راهکار افزایش تولید گوشت قرمز و دستیابی به خودکفایی است.

دیگران خوانده اند:  ۱۵ استان کشور تا هفته آینده بارانی خواهند بود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ادامه داد: بنابر آمار تا قبل از کشتار دام های مولد سالانه ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزارتن تولید گوشت قرمز دام سبک و سنگین، گاومیش و شتر داشتیم که طبق اعلام مرکز آمار در شرایط عادی سرانه مصرف ۱۱ کیلوگرم بود، درحالیکه اکنون سرانه مصرف حداکثر ۶ کیلو اعلام شده که با احتساب جمعیت کشور و اتباع بیگانه ۶۰۰ هزارتن گوشت قرمز مورد نیاز است که توان تولید این میزان را در داخل داریم و با واردات دام پروار نیازی به واردات نداریم.

او گفت: براساس اعلام مرکز آمار در گذشته ۱۲۰ میلیون واحد داشتیم که اکنون به حدود ۶۰ میلیون واحد رسیده است چراکه با از دست دادن دام های مولد، تولید کاهش یافت و اکنون با واردات دام های مولد پایه پروار و حمایت از تولید داخل و رفع موانع امکان افزایش جمعیت دام کشور و تامین نیاز داخل وجود دارد.

دیگران خوانده اند:  آمادگی نیروگاه‌های برق‌آبی برای اوج مصرف تابستان ۱۴۰۳Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *