محمد حسین روشنک، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و تاجیکستان با بیان اینکه کنترل بازار ارز و متغیر‌های پولی با تلاش متولیان ارزی کشور خوب پیش می‌رود، تاکید کرد: همه نیاز ارزی تجار به نرخ نیما تامین می‌شود و هر کالایی که از گمرک به صورت قانونی ترخیص شده، با ارز نیمایی و ترجیحی بوده است.

وی افزود: بنابراین افزایش قیمت کالا‌ها به بهانه افزایش نرخ ارز غیررسمی توجیه‌پذیر نیست؛ چون بانک مرکزی نیاز واردکنندگان را به قیمت تثبیت‌شده پاسخ داده است.

وی با بیان اینکه نوسان اخیر نرخ ارز با واقعیت‌های اقتصاد همخوانی ندارد، به رسانه بانک مرکزی گفت: با مدیریت بانک مرکزی تخصیص و عرضه ارز با نرخ نیما به تجار انجام شده است؛ در نتیجه اگر فولاد، میلگرد و … گران شود به بانک مرکزی مربوط نیست و دستگاه‌های مربوطه و ناظر باید در این رابطه پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

مولفه‌های بنیادین اقتصادی در ۱۴۰۲ روند رو به بهبودی را طی کرد

دیگران خوانده اند:  ریسک نرخ اخزا از سر بازار سرمایه برداشته شد؟

روشنک بیان کرد: وقتی نیاز‌های واقعی ارزی تجار و فعالان اقتصادی با ارز نیمایی تأمین می‌شود، بنابراین باید دلیل افزایش احتمالی قیمت برخی کالا‌ها در سایر بخش‌ها بررسی شود.

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با اشاره به اینکه رخداد‌های سیاسی در فضای اقتصادی و بازار ارز اثر دارد، تاکید کرد: شوک و تنش‌های سیاسی مانند خبر حمله به کنسولگری ایران در دمشق یا اتفاقات مشابه مانند «طوفان الاقصی» موجب ایجاد نگرانی بین مردم برای حفظ سرمایه می‌شود به همین علت مردم اقدام به خرید ارز می‌کنند، اما مولفه‌های بنیادین اقتصادی در یک سال گذشته روند رو به بهبودی را طی کرده است.

منبع: اتاق بازرگانی Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *