محمدعلی مختاری روز چهارشنبه اظهار کرد: در حال حاضر حجم بالای آلاینده‌های محیطی و روند رو به رشد تغییر در اقلیم و اکوسیستم بدلیل مصرف بی رویه سموم و استفاده نامناسب از منابع زیست محیطی در سنوات قبل حیات شهر‌های بزرگ را تهدید می‌کند.

وی افزود: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست و درختان در برابر آفات و بیماری‌های موجود، اقدام به انجام مدیریت تلفیقی با آفات و بیماری‌ها (IPM) کرده که رویکرد گسترده‌ای است.

به گفته وی، در این روش با در نظر گرفتن دقیق تمام تکنیک‌های موجود کنترل آفات و به کارگیری روش‌های مناسب با یکدیگر که مانع از توسعه جمعیت آفات می‌شود و آفت کش‌ها و سایر مداخلات را در سطوحی نگه می‌دارد که توجیه اقتصادی داشته باشد و مخاطرات محیط زیستی را کاهش داده یا به حداقل برساند.

مختاری اضافه کرد: مبارزه تلفیقی بر رشد یک محصول سالم با کمترین اختلال ممکن در اکوسیستم‌های کشاورزی تاکید دارد و مکانیسم‌های طبیعی کنترل آفات را تشویق می‌کند.

دیگران خوانده اند:  اعلام جزئیات برگزاری انتخابات الکترونیک در تهران

وی یادآور شد: اصول کلی مبارزه تلفیقی با آفات شامل سطح قابل قبول آفات، کار‌های پیشگیرانه، نظارت و پایش مستمر، کنترل مکانیکی، کنترل بیولوژیکی و همچنین مدیریت استفاده از سموم است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: کلان شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست، بیش از دو دهه است که استفاده از سموم ماندگار را ممنوع و مقابله با آفات و بیماری‌ها تنها از طریق مبارزه تلفیقی و مکانیکی و بیولوژیکی انجام می‌گیرد و به صورت نادر در موارد حساس از سموم گیاهی استفاده می‌شود که برای عموم شهروندان و محیط زیست مضر نباشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات در راستای پیشگیری و کنترل آفات به ویژه آفات چوبخوار و پوستخوار (مثلا روی پایه‌های نارون و کاج)، آفات خاکزی (انواع کنه) اجرای عملیات باندینگ درختان است، گفت: تنه درختان به علت داشتن شیار‌ها و برجستگی‌ها و ترک‌ها محل خوبی برای زمستان‌گذرانی آفات و قارچ‌ها است.

دیگران خوانده اند:  حمایت شهرداری از کودکان کار با ابزار و افراد متخصص

به گفته مختاری، علاوه بر اینکه در برخی مکان‌ها، شدت آفات نیز باعث ایجاد آسیب به تنه درختان و سوختگی آن می‌شود ایجاد یک لایه محافظ بر روی تنه درختان، به صورت اصولی و علمی می‌تواند روش پیشگیرانه در راستای حفاظت از درخت باشد.

وی با بیان اینکه عملیات باندینگ معمولا در اواخر فصل زمستان و ابتدای بهار انجام می‌شود، افزود: مواد مورد استفاده در باندینگ مشتمل بر قارچ کش، آفت کش، چسب گیاهی بی ضرر برای درختان (مانند لاتکس)، موارد نگهدارنده (همانند پودر کائولن) است که باید غلظتش طوری باشد که فرچه به صورت روان حرکت کند (نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق) طوری که خلل و فرج تنه را بپوشاند.

مختاری ادامه داد: با توجه به اینکه رنگ سیاه عاملی برای جذب حرارت گرمایی و بالا رفتن دمای درخت است، توصیه نشده و از رنگ روشن استفاده می‌شود تا اشعه مضر ماورای بنفش را نیز منعکس نماید (تغییر رنگ گا‌ها براساس میزبانی حشره آفت نیز انتخاب خواهد شد).

دیگران خوانده اند:  کلاهبرداری با رسید جعلی

وی تاکید کرد: رنگ ایجاد شده بر روی تنه درختان نشانی از کنترل و نظارت بر وضعیت درختان از سوی سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران و اطلاع رسانی به شهروندان است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: یکی دو روز قبل از باندینگ، باید تنه درختان کاملا آبشویی شده و عاری از هرگونه عامل مزاحم باشد و پس از پاک کردن تنه و ترکیب مواد، عملیات در ارتفاع ۱ تا ۲ متر انجام می‌گیرد.

وی یادآور شد: مناسب‌ترین فاصله با توجه به ارتفاع حرکتی آفت از طوقه به سمت سرشاخه‌ها ۱.۵ متر است (اگر در محیطی امکان آفتاب سوختگی تنه وجود داشته باشد، ایجاد پوشش تا ارتفاع ۲ متر هم ادامه خواهد یافت).

 در طی عملیات باندینگ اگر در تنه درخت نشانی از حفره در سال‌های قبل موجود باشد باید توسط خمیر مخصوص (آنتی تارلو) و آفت کش پُر و مسدود شود تا امکان تخمگذاری و استقرار آفت در آن محل کاملا منفی باشد.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *