طبق گزارش گمرک ایران میزان وزنی محصولات شیلات صادر شده در سال ۱۴۰۲ معادل ۱۴۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد.

این گزارش حاکی است، در سال ۱۴۰۲ صادرات میگو با ۹۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار، ۳۲ درصد از ارزش کل صادرات را در بین محصولات شیلات به خود اختصاص داد.

 این گزارش با اشاره به اینکه کشورهای روسیه، امارات متحده عربی و چین خریداران اصلی میگو صادراتی بودند، می افزاید: صادرات میگو در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ماقبل به لحاظ ارزش ۲۶ درصد کاهش نشان می دهد.

بنابراین گزارش، صادرات شیلات کمتر از ۷دهم درصد از کل صادرات کشور می‌باشد و در این مدت امارات، چین، روسیه و عراق بزرگترین بازار صادراتی محصولات شیلات کشور بوده‌اند.

میزان واردات محصولات شیلات در سال ۱۴۰۲ به مقدار ۲۴ هزار تن به ارزش ۷۲ میلیون دلار بود که به لحاظ وزن ۱۲۱ درصد و از حیث ارزش ۱۱۳ درصد افزایش نشان می دهد.

دیگران خوانده اند:  پرداخت تسهیلات کم بهره، راهکار توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی

همچنین واردات ماهی تن (یلوفین) با رشد ۳۰۴ درصدی در ارزش به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسید که ۴۲ درصد از کل واردات محصولات شیلات را در این مدت دارا بود.

شایان ذکر است، عمده محصولات شیلاتی کشور در سال ۱۴۰۲ از کشورهای امارات، غنا و سشیل (کوچکترین کشور آفریقایی) وارد شده است.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *