مسیح کشاورز گفت: براساس تجربه سنوات قبل با احتساب سرانه مصرف ۴۲ کیلو برنج به ازای هر نفر، سالانه ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج مورد نیاز کشور است.

به گفته او، با توجه به آنکه آمار به روز نیست، درخواست ما به روزرسانی آمار سرانه مصرف برنج برمبنای دهک های اقتصادی و تفکیک مصرف برنج ایرانی و خارجی است، اما بدلیل آنکه اعتبار بالایی نیاز دارد، امسال امکان سنجی آن را انجام دادیم، امیدواریم امسال به این اعداد و ارقام برسیم تا کشور از آن استفاده کند.

کشاورز ادامه داد: با توجه به کمبود برنج ایرانی در بازار، احتمال افزایش قیمت تا فصل برداشت وجود دارد، لذا از محل عرضه برنج خارجی باید مصرف را جبران کرد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین کنندگان برنج با اشاره به راهکار تنظیم بازار و جلوگیری از التهابات قیمت در بازار افزود: قبل از دوره ممنوعیت حداقل ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج خارجی باید وارد شود که در صورت تامین ارز به موقع، نوسانی در بازار برنج ایرانی و خارجی نخواهیم داشت.

دیگران خوانده اند:  مصرف بالای آب تهرانی‌ها در روز‌های گذشته + فیلم

او قیمت هر کیلو برنج پاکستانی برای مصرف کننده را ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان و برنج هندی را ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت جهانی برنج، تا حدودی قیمت برای مصرف کننده نوسان داشته است.

کشاورز گفت: براساس آمار ماهانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن برنج خارجی مورد نیاز کشور است چراکه ۶ دهک اقشار جامعه برنج خارجی مصرف می کنند.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *