در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه عمان در مسقط؛

 حسین امیرعبداللهیان بعدازظهر یکشنبه ۱۹ فروردین در نشست خبری مشترک با بدرالبوسعیدی وزیر امور خارجه عمان افزود: در روز‌های پایانی ماه مبارک رمضان حامل سلام‌های گرم دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران برای دولت و مردم خوب کشور همسایه عمان هستم.

وی گفت: سفر امروز بنده به مسقط در راستای تداوم مشورت‌های بسیار مهم با برادرم آقای بدرالبوسعیدی است و در ترکیب هیات همراهم، علاوه بر مدیران ارشد وزارت خارجه آقای جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز حضور دارد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در راستای دیدار‌ها و توافقات عالی دو کشور، شاهد پیشرفت فزاینده مناسبات تهران و مسقط در همه زمینه‌های مورد توافق هستیم.

امیرعبداللهیان افزود: حجم تبادلات تجاری دو کشور به ویژه در چارچوب بخش خصوصی به بیش از دو و نیم برابر ارتقا یافته است. فعال سازی کریدور شمال – جنوب از جمله موضوعات مهم مورد توجه دو کشور است.

وی تصریح کرد: دو طرف مصمم هستند که موافقتنامه میان ایران، عمان ترکمنستان و ازبکستان که شامل منافع مشترک ما هست به مرحله اجرایی برسد و این موضوعات را به نفع منافع دسته جمعی در منطقه می‌دانیم.

وزیر امور خارجه افزود: معتقدیم تقویت هرچه بیشتر مناسبات با همسایگان به ثبات، امنیت و توسعه بیشتر منطقه کمک می‌کند. چالش‌هایی در منطقه پیرامونی و مشترک ما هنوز هم وجود دارد.

دیگران خوانده اند:  رایزنی گروسی با امیرعبداللهیان در تهران

امیرعبداللهیان گفت: مشکلات جمعی در منطقه نیازمند همکاری‌ها و راه‌حل‌های جمعی منطقه است. در این چارچوب از تلاش‌های سلطنت عمان در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی تشکر می‌کنم. همچنین از تلاش‌ها و ابتکار سلطان عمان در کمک به لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نیز سپاسگزارم.

وی ادامه داد: ایده سلطان عمان همچنان به عنوان یک ابتکار قابل توجه در دستور کار بنده با برادرم آقای بوسیدی قرار دارد. همانطور که آقای وزیر هم گفتند مساله نسل کشی و بحران انسانی در غزه مورد اهتمام جدی ما در گفتگو‌ها است.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: دو طرف اتفاق نظر داریم که باید جنگ در غزه فورا متوقف و ارسال کمک‌های انسانی به غزه باید بدون اتلاف وقت انجام شود. از تلاش‌های سلطنت عمان در مخالفت با نسل کشی و حمایت از حقوق فلسطین و پذیرش تعدادی از مجروحین غزه در بیمارستان‌های عمان صمیمانه تشکر می‌کنیم.

رژیم صهیونیستی به معنای واقعی در باتلاق غزه گرفتار شده است

امیرعبداللهیان گفت: در شرایطی وارد هفتمین ماه تجاوزات جنایات جنگی و تجاوزات رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری شدیم که این رژیم به معنای واقعی در باتلاق غزه گرفتار آمده است. این رژیم از دستیابی به کوچکترین اهداف خود در غزه عاجز مانده است.

دیگران خوانده اند:  آمریکا در حمله به بخش کنسولی سفارت مسئول است

وی بیان کرد: بنابراین رژیم صهیونیستی سیاست جنگ افروزی و توسعه جنگ در منطقه را دنبال می‌کند و همواره هم از حمایت کامل آمریکا در جنگ افروزی‌های خود برخوردار خواهد بود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: حمله موشکی و تروریستی رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، صفحه جدیدی از جنگ افروزی صهیونیست‌ها و کشیدن پای دیگران به درگیری و جنگ در منطقه است. به محض وقوع این حادثه تروریستی علیه مستشاران ایرانی و تنی چند از شهروندان سوری، اقدامات و تصمیمات لازم در نشست شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی کشورم آغاز شد.

امیرعبداللهیان گفت: پیام شفاف و روشنی از طریق سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران به کاخ سفید ارسال کردیم، آمریکا نمی‌تواند از مسئولیت خود در قبال حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی شانه خالی کند.

وی بیان کرد: ایران جزیره بزرگ ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا است و جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد که امینت ملی این کشور خدشه دار شود.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: در موضوع یمن ضمن قدردانی از تلاش‌های دولت نجات ملی یمن در حمایت از مردم غزه، از تلاش‌ها برای رسیدن به توافق سیاسی میان صنعا و ریاض خرسندیم. همواره در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی با مقامات عالی رتبه عمان در مشورت و تعامل هستیم و از تلاش‌های خیرخواهانه و حکمت آمیز سلطان عمان در مسیر تقویت گفتگو‌های منطقه‌ای تشکر می‌کنیم.

دیگران خوانده اند:  معلمان مجاهدان عرصه علم و فرهنگ هستند

پیگیری‌های جدی برای اجرای توافقات دو جانبه ایران و عمان داریم

همچنین در ادامه این نشست خبری بدرالبوسعیدی وزیر امور خارجه عمان اظهار داشت: از حضور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و هیات همراه در مسقط و در ماه مبارک رمضان تشکر می‌کنم.

وی گفت: این فرصت فرصت خوبی برای گسترش روابط و حسن همجواری مثبت و تلاش برای منفعت مشترک دو کشور دوست و برادر است.

وزیر امور خارجه عمان افزود: پیگیری‌های جدی برای اجرای توافقات دو جانبه داریم و از فرصت حضور وزیر خارجه ایران برای کاهش تنش در منطقه و ایجاد آرامش استفاده می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد راه حل‌هایی برای نزاع‌ها و تنش‌های منطقه پیدا کنیم و درد و رنج مردم غزه و تداوم تهاجم نظامی رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه از جمله این مسائل است.

وی تاکید کرد: راهی جز تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی وجود ندارد و به رایزنی و گفتگو برای توقف جنگ ادامه می‌دهیم.

منبع: ایرناSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *