امیرعبداللهیان دوشنبه عصر در این نشست خبری در سوریه اعلام کرد: گفتگو‌های مهم و مفیدی با بشار اسد داشتیم. سوریه به عنوان محور مقاومت همواره مورد مشورت ما قرار می‌گیر‌د.

وی با اشاره به اینکه با گذشت ۶ ماه رژیم صهیونیستی به جنایات ترکیبی خود با حمایت آمریکا ادامه می‌دهد، افزود: جنایت تروریستی و جنگی اخیر اسراییل با استفاده از هواپیمای جنگی و موشک‌های آمریکا علیه سفارت ایران در دمشق صفحه جدیدی از نقض قواعد بین‌المللی از جمله کنوانسیون‌های وین بود

وی تاکید کرد: آمریکا در این حادثه مسئولیت دارد و باید پاسخگو باشد رژیم اسراییل تنبیه خواهد شد. عدم موافقت آمریکا و دو کشور اروپایی برای صدور بیانیه در محکومیت این حمله نشانه‌ای از چراغ سبز آمریکاست و واشنگتن به خاطر این رفتارش و حمایت از این رژیم باید پاسخگو باشد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما امنیت سوریه را امنیت منطقه می‌دانیم و به تلاش‌ها علیه حمله به کرانه باختری و تسهیل ارسال کمک به غزه و خنثی کردن طرح‌های صهیونیستی علیه غزه ادامه می‌دهیم.

دیگران خوانده اند:  جمعی از معلمان با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

فیصل مقداد نیز در پاسخ به سوالی درباره جنایت‌های رژیم صهیونیستی گفت: از زمان تشکیل اسراییل ما شاهد بودیم که جنایت‌های جنگی این رژیم علیه بشریت هیچ‌گاه متوقف نشده است.

وی اطمینان حاصل کرد که کشور‌هایی همچون آمریکا و اروپا افتخار نمی‌کنند به این همکاری‌هایی که با رژیم دارند. رژیم صهیونیستی جنایت‌های زیادی مرتکب شده است.

وی در ادامه افزود: اقدامی که مقاومت فلسطین انجام داد یک اقدام سرنوشت ساز بود. اسراییل تلاش می‌کند این نبرد را گسترش بدهد تا از شکست فرار کند. آنچه تاکنون رخ داد نشان می‌دهد این رژیم شکست خورده است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص تکذیب آمریکا مبنی بر آگاهی از تجاوز رژیم صهیونیستی گفت: من در گفتگو‌ها با برخی از مقامات غربی به آنان نکته مهمی یاداور شدم. گفتم تصور کنید در محیط جنگی اوکراین یک سفارت کشور غربی مورد حمله موشک قرارمی گرفت در آن صورت واکنش آمریکا و کشور‌های اروپایی چگونه بود.

دیگران خوانده اند:  آخرین نهاد مسئول استیفای حقوق مردم دیوان عدالت اداری است

او اظهار کرد: چرا دولت آمریکا حمله تروریستی به یک مکان دیپلماتیک را که نقض کنوانسیون وین است محکوم نکرد؟! به نظر می‌رسد نتانیاهو بدون چراغ سبز آمریکا قادر به انجام چنین کاری نبود. هرچند آمریکایی‌ها در ارسال پیام به ایران ادعا می‌کنند که هیچ هماهنگی بین آمریکا و اسرائیل وجود نداشته است. اینکه آمریکا چنین جنایت آشکار را محکوم نمی‌کند آیا نمی‌تواند به معنای تشویق رژیم برای تداوم جنایات و حمله به دیگر مراکز دیپلماتیک باشد!

وی افزود: رژیم اسرائیل در مقابله با غزه محاصره شده و یک گروه مقاومت به نام حماس بیش از شس ماه در باتلاق گیر کرده و ادعا می‌کند. او هیچ توانی برای پیروزی بر فلسطین ندارد.

امیرعبداللهیان در خصوص پاسخ ایران به جنایات رژیم صهیونیستی گفت: ایران از ابتدای نسل کشی اعلام کرده که به دنبال توسعه جنگ در منطقه نیستیم. چگونگی پاسخ به اسراییل در میدان تعریف شده و در میدان چگونگی آن مشخص خواهد شد.

دیگران خوانده اند:  دیدار نایب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان با امیرعبداللهیان

وی در خصوص اینکه آیا هماهنگی با روسیه انجام می‌شود یا خیر گفت: در خصوص توقف جنایت اسرائیل علیه غزه مشورت‌های سطح بالا بین تهران و مسکو جریان دارد.

فیصل مقداد در پاسخ به سوالی در خصوص روابط نظامی با ایران گفت: ما تفاهم نامه‌های خوبی بین دو کشور داریم. در خصوص مسائل نظامی نمی‌توان چیزی بگویم، اما زمینه‌های زیادی است که با دوستان در ایران هماهنگی و همکاری داریم.

منبع: تسنیمSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *